Valorant Tpm 2.0 Hatası Çözümü 2022

Riot Games’in sevilen ücretsiz fps oyunu, sevenlerine ufak zorluklar çıkarmaya devam ediyor. Oyuna girmeye çalışanlar valorant tpm 2.0 hatası ile karşılaşıyor. Peki VAN9001 veya "This build of Vanguard requires TPM version 2.0 and secure boot to be enabled in order to play” hatasıyla karşılaşan kullanıcılar ne yapmalı?

İçindekiler
[Gizle]

  Valorant Tpm 2.0 Hatası Nedir?

  Valorant tpm 2.0 hatası veya bir diğer adıyla VAN9001, Windows 11’e geçen kullanıcıların karşılaştığı bir sorundur. Bilgisayarınızın BIOS ayarlarının tam yapılmamış olması bu hatayla karşılaşmanıza yol açıyor olabilir. Windows 11’e yeni geçip BIOS güncellemesi yapmayan kullanıcıların karşısına çıkan bu sorun Valorant sevdalılarının canını sıkmaya devam ediyor. Riot Games’in sevilen fps oyununda çıkan bazı hataları kullanıcıları bezdirmiş durumda.

  Çoğunlukla üretici firma kaynaklı olan hataların aksine oyunu başlatırken aldığınız bu hatanın sizden kaynaklanıyor olma ihtimali çok yüksek. Zira işletim sistemini yükselten kullanıcıların karşısına daha çok çıkan bu hatanın temelinde BIOS ayarları ve güncellemeleri yer almaktadır. İşletim sisteminizi yükseltmeden önce bu hatayla karşılaşmıyordunuz ve yükseltme işleminin ardından bu hatayı almaya başladıysanız siz de talihsizler kervanına katılmış olabilirsiniz. Gelin bu hatanın çözümüne birlikte bakalım.

  Valorant Tpm 2.0 Hatası Çözümü

  Öncelikle yapmanız gereken şey bilgisayarınızın BIOS ayarlarına girerek Secure Boot’u açmak olacaktır. Girdikten sonra karşımıza gelen ekranda Security kısmına girerek Secure Boot yazısının karşısındaki disabled yazan kısmı enable olarak değiştirin ve ardından Save Changes and Reset diyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın. Secure Boot’u açtıktan sonra bir diğer kısım olan TPM bölümüne geçebiliriz.

  Valorant Tpm 2.0 Hatası

  • Windows + R komutu ile çalıştırı açın.
  • tpm.msc yazarak aratın.
  • TPM durumu kullanıma hazır yazısını görüyorsanız TPM açık demektir.
  • Eğer Uyumlu TPM bulunamıyor hatasını alıyorsanız TPM kapalı demektir.
  • BIOS menüsünden Security kısmına girin.
  • Intel Platform Trust Technology kısmını enable yapın.
  • Save Changes and Reset diyerek bilgisayarınızı yeniden başlatın.

  Eğer bilgisayarınız TPM 2.0 özelliğini desteklemiyorsa bu durumda maalesef yapabileceğiniz bir şey bulunmamaktadır. Riot Games hilecilerin karşısında durmak için artık oyunda hem TPM 2.0 hem de Secure Boot özelliklerini şart koşuyor. Format atmanın veya oyunu silip tekrardan kurmanın işe yaramayacağı bu durumda tek yapmanız gereken yukarıda belirttiğimiz çözüm yolunu uygulayarak oyuna giriş yapmaktır. 

  arrow_upward
  Hesabım