Ligi ikinci Bitiren Şampiyonlar Ligine Gidecek Mi?

Türkiye Süper Liginin şampiyonunun ve ikincisinin belli olmasıyla birlikte futbol severler ligi ikinci bitiren şampiyonlar ligine gidecek mi diye soruyorlar. Yıllardır ligimizin şampiyonu ve ikincisi şampiyonlar ligine gidiyor veya şampiyonlar ligi ön eleme karşılaşmalarında boy gösteriyorlar. Dilerseniz daha fazla uzatmadan şampiyonlar ligine gidecek takımlarımızı inceleyelim.

İçindekiler
[Gizle]

  Ligi ikinci Bitiren Şampiyonlar Ligine Gidecek Mi?

  Ligi ikinci Bitiren Şampiyonlar Ligine Gidecek Mi?

  Şampiyonlar ligine dahil olacak takımlar ülke puanlarına göre ayarlanan lig torbasına ve slotuna göre belirlenmektedir. Bu belirlenmenin sabit kalıp büyük bir haksızlığa neden olmaması adına tüm ligler aktif olarak Avrupa kupalarından aldıkları puana göre bir sıralama içerisindedir. Son yıllarda Türkiyemiz, Norveç ve Ukrayna ile sıralamada yarışıyor ve ne yazık ki bu sıralamada ülkemiz son yıllarda oldukça geriledi. Peki, ligi ikinci bitiren şampiyonlar ligine gidecek mi?

  Ülkemizin liginin sıralamada gerilemesinden hemen önce ligimizin şampiyonu doğrudan şampiyonlar ligi gruplarına, ligimizin ikincisi de şampiyonlar ligi ön elemelerine gidiyordu. Sıralamadaki gerilememiz sonrası ise artık şampiyonumuz şampiyonlar ligi elemelerine giderken, ligi ikinci bitiren şampiyonlar ligine gidecek mi sorusunun yanıtı hayır, gidemiyor olacaktır. Şansımıza küselim.

  Hangi Takımlarımız Şampiyonlar Ligine Gidecek?

  Artık ligi ikinci bitiren şampiyonlar ligine gidecek mi biliyorsunuz ve bu soruya aldığınız yanıta göre aslında hangi takımlarımızın/takımımızın şampiyonlar liginde boy göstereceğini biliyorsunuz. Yine de Tayming ailesinden yanıt almak, yanıtı bir kez daha duymak istiyorsanız sizler için yanıtlamaya çalışalım. Hangi takımlarımız şampiyonlar ligine gitme vizesi kazandılar sıralayalım;

  • 2022-2023 Lig Şampiyonu Galatasaray: Şampiyonlar Ligi Elemesi

  Daha önce siz değerli futbol sever okuyucularımız için Şampiyonlar Ligi Finali Oynayan Türkler adında bir içerik üretmiş ve kaliteli bir listeyle karşınıza çıkmıştık. Eğer içeriğimizi merak ediyorsanız başlığın üzerine tıklayabilirsiniz.

  Ligi ikinci Bitiren Takım Nereye Gidecek?

  Normal şartlar altında şampiyonlar ligine katılım hakkı kazanmayan ama bir şekilde slotu olan takımların UEFA Avrupa Ligine dahil olduğunu biliyorsunuzdur. Yenilenen sisteme ve ekosisteme dahil olan yeni kupadan sonra ne yazık ki artık Sevilla Kupasına yani daha doğrusu UEFA Kupasına takım gönderemiyoruz. Artık lig ikincimiz ve üçüncümüz UEFA Avrupa Konferans Ligine dahil olacak ve bayrağımızı Konferans Liginde dalgalandıracak.

  Medipol Başakşehir ve Fenerbahçe arasında oynanacak Ziraat Türkiye Kupası finalini kazanan ise hiçbir eleme oynamadan doğrudan UEFA Avrupa Konferans Ligi Gruplarına katılım hakkı kazanacak. Takımınızı Avrupa liglerinde desteklemek istiyorsanız ve hangi ligde boy göstereceğini öğrenmek istiyorsanız artık tüm yanıtlara sahipsiniz demektir. Tayming ailesi olarak camianızın nasıl bir sınav vereceğini olmasa da nerede sınava gireceğini sizlerle paylaşmaya çalıştık.

   

  arrow_upward